SMB Awards Ceremony 2014

The school held its award ceremony evening on Thursday 29 May 2014. We would like to extend our thanks to all those who attended, the presenters and our sponsors as well as our congratulations to all the award winners.

   
2M Vending Prize for proficiency in Introductory Molecular Biology and Genetics
Presented by: Dr Dale Hancock
Jointly awarded to: Lauren Madigan and Shelley She
MBLG Fineline Award for proficiency in Introductory Molecular Biology and Genetics  
Presented by: Dr Dale Hancock
Awarded to: Paul Thomas Webster (in absentia)
 
MBLG Interpath Services Award for proficiency in Introductory Molecular Biology and Genetics
Presented by: Mr David O’Donnell
Jointly awarded to: Jake Anthony Campbell and Elise Johanna Needham
MBLG Life Technologies/Thermo Fisher Award for proficiency in Introductory Molecular Biology and Genetics
Presented by: Mr Stefan Lelievre
Jointly awarded to: Dulan Dharmaratne (in absentia) and Lucy Imogen Coles
   

GS Caird Scholarship and Slade Prize for proficiency in Intermediate Biochemistry
Presented by: A/Prof Gareth Denyer
Jointly awarded to: Craig Peter Coorey, Carmen My-Nhi Tran and Alice Zhou

Roslyn Flora Goulston Prize for proficiency in Senior Biochemistry
Presented by: Mrs Jill Johnston
Awarded to: Stephanie Lauren Angela Drake
   
Korner Prize for proficiency in Intermediate year of the Bachelor of Medical Science
Presented by: Mrs Helen Agus
Awarded to: Rabia Yosuf
Katherine Low Memorial Prize for best performance in Intermediate Microbiology
Presented by: Mr Cliff Ferguson
Awarded to: Kirsty Margaret-Ann McKenzie
   
Australian Society for Microbiology Prize for best overall performance in a Microbiology major
Presented by: A/Prof Dee Carter
Awarded to: Callum Jamieson
Janssen-Cilag Award for best performance in Microbiology Honours
Presented by: A/Prof Dee Carter
Awarded to: Anjali Gowripalan
   

Nestle Australia - Uncle Tobys Foods Prize in Nutrition 1 for proficiency in NUTM3001
Presented by: Dr Kim Bell-Anderson
Awarded to: Stephanie Marie Francese

Nestle Australia - Uncle Tobys Foods Prize in Nutrition 2 for proficiency in NUTM3002
Presented by: Dr Kim Bell-Anderson
Awarded to: Ning Luo
   
Nestle Australia - Uncle Tobys Foods Prize in Nutrition 3 for best performance in Senior Nutrition practicals
Presented by: Dr Kim Bell-Anderson
Jointly awarded to: Stephanie Marie Francese
and Alexander Alexi Ladikos
The Allman Prize for best overall performance in Honours in the Bachelor of Science (Nutrition) - Clinical
Presented by: A/Prof Margaret Allman-Farinelli
Awarded to: Emily Greenfield
   
Jo Rogers Memorial Prize for highest aggregate mark in the Master of Nutrition & Dietetics
Presented by: A/Prof Margaret Allman-Farinelli
Awarded to: Airlie Georgina Lacy (in absentia)
Regina Zabaras Memorial Award for outstanding contributions to the School of Molecular Bioscience
Presented by: Dr Dimitrios Zabaras
Awarded to: Christopher Trott
   
SMB and Thermo Fisher Greg Ralston Postgraduate Travelling Scholarship Awarded to a meritorious research student to assist with conference presentation
Presented by: Prof Iain Campbell
Awarded to: Suzanne Margaret Leighton Ferrie